ANALIZA, BRANDING

Praca zdalna - zostanie z nami już na zawsze?

W 2018 roku 3/4 przebadanych przez Hays Poland chętnie pracowałoby z domu gdyby miało taką możliwość. Dziś w czasach wyjątkowych, większość z nas jest wręcz zmuszona do pracy zdalnej, a to co było do niedawna benefitem, dodatkiem oferowanym przez pracodawców stało się normą i podstawowym systemem pracy. Czy Home Office jest tylko chwilowym rozwiązaniem czy może kwestia społecznej izolacji z jaką się borykamy będzie iskrą inicjującą przełomową na rynku pracy zmianę?

Praca zdalna opłaca się każdemu

Home Office, jeszcze kilka miesięcy temu moi znajomi, którzy chwalili się w mediach społecznościowych, że danego dnia pracują z domu uznawani byli za niebywałych szczęściarzy. Firma, która pozwalała pracować zdalnie była wręcz prestiżowa. Dziś większość pracowników biurowych, chcąc czy nie, została zmuszona do pracy z domu. Pracodawcy, którzy już wcześniej oferowali taką możliwość są na powiedzmy, bardziej wygranej pozycji, ponieważ mają w większości przygotowane struktury i systemy by taką pracą zarządzać. Firmy, które opierały się na typowo polskim systemie: „pracujesz gdy twój szef widzi Cię 8 godzin przy biurku” mają problem bo dotyka ich nie tylko kryzys zaufania do pracownika, ale przede wszystkim kryzys wynikający z braku umiejętności i narzędzi do zarządzania pracownikami zdalnymi.

Instytut Gartnera przeprowadził w marcu 2020r. badanie wśród działów finansowych polskich firm. Z badania wynika, że aż 74% ankietowanych planuje na stałe przenieść 5% swoich pracowników do pracy zdalnej nawet po zakończeniu pandemii. Reszta ankietowanych wykazała, że planuje iż 20% załogi pozostanie na home office już na stałe. Powyższe badanie pokazuje, że obecna sytuacja jest inicjatorem zmian. Nowe technologie, szybki Internet i możliwości jakie daje pozwala na wprowadzenie zupełnie nowego trybu pracy, która może przynieść korzyści dla pracodawcy i pracownika.

Home office to oszczędność dla pracodawcy i pracownika

I wcale nie chodzi tutaj o oszczędność wynikająca z mniejszej płacy. Japoński oddział Microsoftu, światowego giganta technologicznego przeprowadził w  2019 roku eksperyment. Wprowadził w swojej siedzibie 4-dniowy tydzień pracy. Od dawna mówiono, że krótszy niż 8 godzinny dzień pracy czy 5 dniowy tydzień roboczy przynosi efekty w postaci większej efektywności pracowników. Eksperyment oczywiście wykazał, że pracownicy byli aż o 40% bardziej efektywni ponieważ wydajniej organizowali swój czas i planowali zadania. Co więcej oddział firmy odnotował 23% oszczędności wynikające z mniejszego zużycia prądu i kosztów administracyjnych.
 
Gdyby więc przenieść pracowników, którzy mogą pracować zdalnie do domów i ustanowić krótszy dzień pracy, może się okazać, że ich wydajność wzrośnie, a koszty firmy zmaleją. Dzięki temu będzie można wynajmować mniejsze biura, zużywać mniej prądu, a pracownicy będą tracić mniej czasu na dojazdach i zaoszczędzą na paliwie, biletach, lunchach i kawach w firmowych kawiarniach.
 

Do pracy zdalnej trzeba się przygotować

Przeniesienie pracownika w tryb home office to nie taka bułka z masłem, nie wystarczy powiedzieć „od dziś pracujesz w domu”. Praca zdalna to zupełnie inny rytm pracy, wymaga innych narzędzi do zarządzania, ale też wykonywania, planowania, raportowania i zarządzania pracą. To wyzwanie dla pracownika, który musi zmobilizować się do pracy w domu i pracodawcy, który musi nauczyć się zarządzać takim zespołem.

Na szczęście dla tych pierwszych przygotowałem bezpłatny poradnik. 10 skutecznych porad, jak efektywnie pracować z domu, który za chwilę może wylądować w Twojej skrzynce e-mail. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera poniżej.

Jak efektywnie pracować z domu

DARMOWY EBOOK!

„Według badania przeprowadzonych w marcu 2020r. przez Instytut Gartnera jednym ze skutków pandemii będzie fakt, że nawet po jej zakończeniu od 5% do 20% pracowników już na stałe będzie pracować zdalnie.”

  • Jak pracować efektywnie z domu, gdy dookoła jest tyle rozpraszaczy?
  • Czy Home Office musi być udręką, czy może być przyjemnością?
  • Jak zarządzać zespołem zdalnie?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w moim eBooku:

„10 skutecznych porad, jak efektywnie pracować w domu”

Zapisz się do newslettera

W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.


Udostępnij